Přeskočit na hlavní obsah

Jak vydat knihu v roce 2019: Návod pro začátečníky


Vydat knihu nikdy nebylo jednodušší! V dnešní době už k tomu nepotřebujeme záštitu velkých a slavných vydavatelských domů (i když to je pořád ta nejjednodušší a často nejúčinnější varianta). Dneska si může vydat kdo chce co chce a úplně sám. Na knihu se pak postaví eshop, zpropaguje se na sociálních sítích a voilá, úspěšný spisovatel je na světě. Řečeno ve zkratce - stačí prostě jen udělat všechnu práci sám. 

K tomu, abychom mohli dobýt spisovatelský svět, potřebujeme jen tři věci:  
  1. Nápad 
  2. Realizace 
  3. Finance 

Nápad 

Pro někoho to nejjednodušší, pro jiné to nejtěžší. Abychom mohli vydat knihu, musíme ji především napsat. Musíme mít nápad, ten musíme rozvést, sepsat, proškrtat, přepsat, zredigovat, zkorigovat, usměrnit, přidat, ubrat, nechat uležet a zkorekturovat. Můj nápad vznikal od první věty v prázdném Wordu až po údaje na poslední straně skoro rok. Jakmile jsem svůj nápad pochopila a věděla, kde začíná a končí, sepsala jsem ho během několika měsíců.

Dobrá rada pro příště: Nechceme-li se stydět hned za první stránku, dejme raději své velkolepé dílo někomu ke korektuře. 

Realizace 

Máme překrásné literární dílo, ale co dál? Teď potřebujeme někoho šikovného, kdo nám knihu vysází. Kdo knize vtiskne duši. Kdo vybere správný font, správnou velikost písmen, správné rozvržení. Kdo ví, jak tlustý by měl být papír a jestli udělat tvrdou obálku. Kdo obálku třeba i navrhne. Kdo knížku doplní ilustracemi. Kdo umí připravit podklady pro tiskárnu.

Se mnou na knížce spolupracovaly dvě šikovné umělkyně - ilustrátorka Petra Brabencová a grafička Hanka Melčová. Petruška vtiskla knížce duši a bez ní by to byla jen prázdná slovíčka. Udělala celý layout, vybrala barvy, nakreslila ilustrace, navrhla obálku a nápad převedla do indesignového světa. Hanka následně písmenka zakotvila, aby neutíkala,zapudrovala nedostatečnosti u obrázků a miminko připravila na svět.

Důležitou součástí realizace je výběr tiskárny. Pro tu svou jsem si vybrala tiskárnu FINIDR, která nejen tiskla třeba taky Harryho Pottera, ale dala mi nejlepší cenovou nabídku.

Finance 

Celý proces tvorby knížky něco stojí (pokud nemáte doma grafika a ještě vlastní tiskárnu). Mě to stálo dva a půl roku šetření do kasičky. Důležité je nezapomenout, že každý další zúčastněný člověk něco stojí. Nejdražší je pak tisk. Obecně platí, že čím více knížek vytiskneme, tím nižší je náklad na kus. Zároveň se ale velmi často tisknou první vydání v menším poštu kusů, aby se vyzkoušelo, zda se bude lidem kniha líbit, nebo aby se vychytaly poslední pravopisné chybičky. Důležité je nebát se zeptat na cenu několika tiskáren a vybrat si tu, která k vám promlouvá nejvíc. Pak si můžete nechat nacenit i řadu variací - počet kusů, tvrdost obálky, gramáž papíru. Nakonec vám vyjde jedna varianta, která bude ta pravá.

Vydat knížku je vlastně hrozně jednoduché a pocit, když vám ji domů přivezou, čerstvě vonící z tiskárny (a když si ji nadaná spisovatelka sama z té palety složí), je k nezaplacení. Teď už ji jen dostat mezi lidi. A to bude taky určitě ohromná brnkačka.


Komentáře

Nejčtenější

12 typů (hrozných) šéfů, se kterými se setkáte úplně všude

Život mávne proutkem a najednou má(m) člověk za sebou patnáctiletou pracovní zkušenost (stačí začít brigádničit už na střední a stejný obor dělat i ve třiceti), během které projde pod rukama mnohých šéfů, manažerů a nadřízených. Kdo už někdy nějakého šéfa měl, ten ví, že jsou všelijací. Někteří nás inspirují a motivují, jiní deptají a potápí. Je fajn si z toho (často s odstupem) vzít alespoň krapet dobrého, i kdyby to mělo být jen nakopnutí ke změně zaměstnavatele. Každý z mých šéfů, klientů a manažerů mi do života něco dal a posunul mě tam, kde jsem teď (ať už je to kdekoli). Ve volné chvíli (na volné noze) jsem dala dohromady seznam 12 nepříjemných (arche)typů, které se nejčastěji opakují. Třeba mezi nimi poznáte i toho svého (což vám nepřeji). Tak tedy, konec (rádoby) vtipných poznámek v závorkách a jdeme na manažerskou hitparádu.

1. Vraceč
Vraceč je nespokojený šéf, který vám vrátí práci ne 3x, ale 20x a stále nebude spokojený. Jediné, co ukončí vaše trápení, je deadline, kdy odevz…

Kdyby rok bylo prase aneb Ohlédnutí za 2019

Když jsem se dozvěděla, že rok 2019 je v čínském horoskopu prase, což znamená blahobyt, těšila jsem se, jak konečně neuvěřitelně zbohatnu (prodejem knížky samozřejmě), budu v balíku, za vodou,  žít si jako prase v žitě a do pusy mi budou lítat pečená kuřata... Jediné, co mi teď lítá do pusy, jsou mušky svilušky z kytek, kterých jsem si domů natahala až moc (kytek), a teď se jich nemůžu zbavit (mušek). Za vodu jsem se během roku nedostala, v některých měsících spíš pod, ale jako takové malé prasátko v malém žitném políčku si vlastně žiju. Zjistila jsem totiž, kolik toho v životě (ne)potřebuju. A to je asi to nejvíc, co mi rok 2019 mohl dát.
Uplynulý rok pro mě byl jako cosinusoida (machřím, ale musela jsem si vygůglit, která funkce je která). Začala jsem hezky nahoře, postupem měsíců se propadla a končím (snad) zase trošku výš. I když nevím, jak moc nahoře jsem vlastně začínala.

První měsíce v roce jsem se "smiřovala" se svou novou rolí - spisovatelskou. Zvykala jsem si na t…

20 novoročních přání a předsevzetí

Aby bylo jasno, na předsevzetí mě nikdy moc neužilo. Ještě na střední (před internety dnešní podoby a s holčičími časáky v ruce) jsem si pravidelně dávala předsevzetí, která se týkala mé postavy - zhubnu, budu cvičit, nebudu jíst po sedmé večer. Nikdy jsem to nedodržovala a kvůli tomu samu sebe odsuzovala, protože jsem byla přesvědčená, že mám slabou vůli. Teď už vím, že jsem si vybírala jen špatná přání a ve špatném pořadí. Měla jsem začít u své duše, až pak se přesunout k fyzičnu. Vůli slabou nemám, ale línou, to občas jo. Ale ani to není úplná pravda. Všichni si zasloužíme čas od času odpočívat a je důležité si to neplést s leností.
Seznam 20 novoročních předsevzetí jsem dávala podvědomě dohromady vlastně celý rok. Jsou to rady a přání, kterými bych se ráda řídila. Které mi udělají život kvalitnější, hodnotnější a snad i spokojenější. Inspirujte se jimi, co hrdlo ráčí. Vyberte si své nejoblíbenější a budu ráda, když seznam doplníte i o něco svého.
1. Budu se mít ráda
Tohle přání je…