Přeskočit na hlavní obsah

12 typů (hrozných) šéfů, se kterými se setkáte úplně všude


Život mávne proutkem a najednou má(m) člověk za sebou patnáctiletou pracovní zkušenost (stačí začít brigádničit už na střední a stejný obor dělat i ve třiceti), během které projde pod rukama mnohých šéfů, manažerů a nadřízených. Kdo už někdy nějakého šéfa měl, ten ví, že jsou všelijací. Někteří nás inspirují a motivují, jiní deptají a potápí. Je fajn si z toho (často s odstupem) vzít alespoň krapet dobrého, i kdyby to mělo být jen nakopnutí ke změně zaměstnavatele. Každý z mých šéfů, klientů a manažerů mi do života něco dal a posunul mě tam, kde jsem teď (ať už je to kdekoli). Ve volné chvíli (na volné noze) jsem dala dohromady seznam 12 nepříjemných (arche)typů, které se nejčastěji opakují. Třeba mezi nimi poznáte i toho svého (což vám nepřeji). Tak tedy, konec (rádoby) vtipných poznámek v závorkách a jdeme na manažerskou hitparádu.

1. Vraceč
Vraceč je nespokojený šéf, který vám vrátí práci ne 3x, ale 20x a stále nebude spokojený. Jediné, co ukončí vaše trápení, je deadline, kdy odevzdáte třicátou verzi, se kterou stejně není spokojený, ale jakmile vaše práce vyleze na světlo boží a dostane za ni pochvalu (samozřejmě šéf, ne vy), na chvíli se uspokojí a možná vás obdaruje i úsměvem, který trvá jen do dalšího úkolu.

2. Nadšenec
Nadšenec je šéf, který vás miluje. Miluje všechno, co uděláte (i neuděláte). Chválí vás za každé slovo a rozhodnutí a všechno mu přijde naprosto perfektní. Sice se s ním dobře pracuje, ale po čase chvály můžete zpychnout, polevit a neposouváte se nikam dál.

3. Mlčoun
Mlčoun je druh šéfa, který s vámi komunikuje velmi omezeně, pokud vůbec. Setkáte se s ním nejčastěji při homeoffice či práci na dálku. Neodpovídá na vaše emaily. Pokud mu něco přijdete říct do kanceláře osobně, celou dobu hledí do obrazovky čehokoli a vám odpovídá jen "hmm". Pozornost si získáte, pokud mu pošlete výstražný mail opatřený několika vykřičníky (ne v textu), potvrzení o přečtení, štítkem důležité a podobně s dotazem, zda vaši práci dostal. Pak je lehce zmatený a zadá vám nové úkoly, aniž by se vyjádřil k těm předchozím.

4. Jásámec
Jásámec je samozvaný génius, který si radši všechno udělá sám, protože se vypracoval jen svou vlastní pílí a nenechá si své výsledky zkazit někým podřadným. Je to ten typ šéfa, který vám zadá práci i deadline, a když svůj úkol odevzdáte, uslyšíte "Díky, ale už jsem to udělal včera sám".

5. Vínejlípec
Šéf vínejlípec sežral všechnu moudrost světa. Poté, co vás nechá pětkrát přepsat jeden odstavec, nad vámi naštvaně mávne rukou a jde si to radši napsat sám. Je to šéf, který hodně pracuje, ale nikdo ho za to neocení. Pravděpodobně má tik v oku a pod vousy si brumlá střídavě o nervovém zhroucení a neschopnosti všech okolo něj.

6. Flegmouš apatik
"Dobrý, dík," říká flegmouš apatik na vaši práci. Když nestihnete termín, nevadí mu to. Když přijdete pozdě, mávne nad tím rukou. Vlastně je mu úplně jedno, co děláte. Sám toho taky asi moc nedělá. Bohužel nedosahuje dostatečných výsledků a po nějaké době bude mít na svědomí vaši propustku.

7. Srovnávač
"Jarmilka to dělala takhle, všem se to líbilo, tak to zkus taky tak" vrací vám šéf srovnávač práci se zpětnou vazbou, odvolávající se na kolegyni, po které jste práci převzala vy. Jenže Jarmilka odešla před třemi lety a v té době jí zas předhazovali Bohunku... Buď se můžete kousnout, odosobnit se od svého stylu (pro který vás najali) a jako robot kopírovat Jarmilku, nebo si najděte jinou práci.

8. Vyjednávač
Vyjednávač neboli vyjebávač je zákeřný druh šéfa, který vás prachsprostě využívá. Uslyšíte od něj věty typu "Když zůstaneš dneska přesčas, v pátek tě pustím dřív," a zatímco sám mizí ve čtyři domů, vy se s prací lopotíte do tmavých večerů i v ten slibovaný pátek. Můžete si zkusit nastavit své hranice. Buď vás ocení jako sobě rovného, nebo vyhodí.

9. Smlsoun
Smlsoun je šéf, který si vychutná každou příležitost se po vás povozit. Vaše úspěchy a dobře odvedenou práci přechází mlčením, zato za jakékoli chyby si na vás smlsne, ideálně před dalšími kolegy a nadřízenými. Řídí se pravidlem "když vše funguje, netřeba chválit, za chyby však rovnou mlátit". Pokud je cholerik, zuří a mládí do stolu. Radši změňte oddělení.

10. Pomlouvač
Vaši kolegové jsou neschopní, jiná oddělení jsou neschopná, ostatní šéfové jsou neschopní, manželka je neschopná... To všechno vám šéf Pomlouvač potichu švitoří nad kávou v kuchyňce, aby si z vás udělal spiklence, který mu přinese nejžhavější drby z pracovního podsvětí. Natuty pomlouvá i vás. Když mu táhne na kahánek, nebojí se pro svou záchranu vše použít.

11. Úchylák
Šef, velmi často muž, který nepromešká jedinou příležitost na vulgární, oplzlý a sexuální vtip vaším směrem. Stížnosti na HR vám nepomohou, protože "To není možný, že by se takhle choval náš Karel? Ráno nám zrovínka podstrčil bonboniérku pro lepší den. Určitě jste se nepřeslechla?" Od Úchyláka radši rychle pryč.

12. Debil
Šéf Debil je nejhorší možnou variantou šéfa. Má od každé z vlastností trochu, je vychcaný a útočí bezpáteřně zezadu. Pravděpodobně za tím vězí nevyřešené trauma z dětství, které si kompenzuje na svých podřízených. Silou ho nepřemůžete (pokud nemáte gang kámošů, kteří mu to vysvětlí po práci ručně), tak je lepší jít na jiné oddělení.

P.S.: Šéfové jsou popsání v mužském rodě, ale minimálně polovinu inspirovaly i ženy. Jakákoli podobnost je samozřejmě čistě náhodná, tak se, prosím, šéfové neuražte, pobavte se a dejte svým podřízeným v pátek ředitelské volno.Komentáře

  1. Heh, můj šéf je flegmatik workoholik. Sám toho dělá moc, ale jak dlouho pracuji já na svém úkolu, to mu je jedno..:D

    Little Dreamer

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář ♥

Nejčtenější

Kdyby rok bylo prase aneb Ohlédnutí za 2019

Když jsem se dozvěděla, že rok 2019 je v čínském horoskopu prase, což znamená blahobyt, těšila jsem se, jak konečně neuvěřitelně zbohatnu (prodejem knížky samozřejmě), budu v balíku, za vodou,  žít si jako prase v žitě a do pusy mi budou lítat pečená kuřata... Jediné, co mi teď lítá do pusy, jsou mušky svilušky z kytek, kterých jsem si domů natahala až moc (kytek), a teď se jich nemůžu zbavit (mušek). Za vodu jsem se během roku nedostala, v některých měsících spíš pod, ale jako takové malé prasátko v malém žitném políčku si vlastně žiju. Zjistila jsem totiž, kolik toho v životě (ne)potřebuju. A to je asi to nejvíc, co mi rok 2019 mohl dát.
Uplynulý rok pro mě byl jako cosinusoida (machřím, ale musela jsem si vygůglit, která funkce je která). Začala jsem hezky nahoře, postupem měsíců se propadla a končím (snad) zase trošku výš. I když nevím, jak moc nahoře jsem vlastně začínala.

První měsíce v roce jsem se "smiřovala" se svou novou rolí - spisovatelskou. Zvykala jsem si na t…

20 novoročních přání a předsevzetí

Aby bylo jasno, na předsevzetí mě nikdy moc neužilo. Ještě na střední (před internety dnešní podoby a s holčičími časáky v ruce) jsem si pravidelně dávala předsevzetí, která se týkala mé postavy - zhubnu, budu cvičit, nebudu jíst po sedmé večer. Nikdy jsem to nedodržovala a kvůli tomu samu sebe odsuzovala, protože jsem byla přesvědčená, že mám slabou vůli. Teď už vím, že jsem si vybírala jen špatná přání a ve špatném pořadí. Měla jsem začít u své duše, až pak se přesunout k fyzičnu. Vůli slabou nemám, ale línou, to občas jo. Ale ani to není úplná pravda. Všichni si zasloužíme čas od času odpočívat a je důležité si to neplést s leností.
Seznam 20 novoročních předsevzetí jsem dávala podvědomě dohromady vlastně celý rok. Jsou to rady a přání, kterými bych se ráda řídila. Které mi udělají život kvalitnější, hodnotnější a snad i spokojenější. Inspirujte se jimi, co hrdlo ráčí. Vyberte si své nejoblíbenější a budu ráda, když seznam doplníte i o něco svého.
1. Budu se mít ráda
Tohle přání je…