Přeskočit na hlavní obsah

12 typů (hrozných) šéfů, se kterými se setkáte úplně všude


Život mávne proutkem a najednou má(m) člověk za sebou patnáctiletou pracovní zkušenost (stačí začít brigádničit už na střední a stejný obor dělat i ve třiceti), během které projde pod rukama mnohých šéfů, manažerů a nadřízených. Kdo už někdy nějakého šéfa měl, ten ví, že jsou všelijací. Někteří nás inspirují a motivují, jiní deptají a potápí. Je fajn si z toho (často s odstupem) vzít alespoň krapet dobrého, i kdyby to mělo být jen nakopnutí ke změně zaměstnavatele. Každý z mých šéfů, klientů a manažerů mi do života něco dal a posunul mě tam, kde jsem teď (ať už je to kdekoli). Ve volné chvíli (na volné noze) jsem dala dohromady seznam 12 nepříjemných (arche)typů, které se nejčastěji opakují. Třeba mezi nimi poznáte i toho svého (což vám nepřeji). Tak tedy, konec (rádoby) vtipných poznámek v závorkách a jdeme na manažerskou hitparádu.

1. Vraceč
Vraceč je nespokojený šéf, který vám vrátí práci ne 3x, ale 20x a stále nebude spokojený. Jediné, co ukončí vaše trápení, je deadline, kdy odevzdáte třicátou verzi, se kterou stejně není spokojený, ale jakmile vaše práce vyleze na světlo boží a dostane za ni pochvalu (samozřejmě šéf, ne vy), na chvíli se uspokojí a možná vás obdaruje i úsměvem, který trvá jen do dalšího úkolu.

2. Nadšenec
Nadšenec je šéf, který vás miluje. Miluje všechno, co uděláte (i neuděláte). Chválí vás za každé slovo a rozhodnutí a všechno mu přijde naprosto perfektní. Sice se s ním dobře pracuje, ale po čase chvály můžete zpychnout, polevit a neposouváte se nikam dál.

3. Mlčoun
Mlčoun je druh šéfa, který s vámi komunikuje velmi omezeně, pokud vůbec. Setkáte se s ním nejčastěji při homeoffice či práci na dálku. Neodpovídá na vaše emaily. Pokud mu něco přijdete říct do kanceláře osobně, celou dobu hledí do obrazovky čehokoli a vám odpovídá jen "hmm". Pozornost si získáte, pokud mu pošlete výstražný mail opatřený několika vykřičníky (ne v textu), potvrzení o přečtení, štítkem důležité a podobně s dotazem, zda vaši práci dostal. Pak je lehce zmatený a zadá vám nové úkoly, aniž by se vyjádřil k těm předchozím.

4. Jásámec
Jásámec je samozvaný génius, který si radši všechno udělá sám, protože se vypracoval jen svou vlastní pílí a nenechá si své výsledky zkazit někým podřadným. Je to ten typ šéfa, který vám zadá práci i deadline, a když svůj úkol odevzdáte, uslyšíte "Díky, ale už jsem to udělal včera sám".

5. Vínejlípec
Šéf vínejlípec sežral všechnu moudrost světa. Poté, co vás nechá pětkrát přepsat jeden odstavec, nad vámi naštvaně mávne rukou a jde si to radši napsat sám. Je to šéf, který hodně pracuje, ale nikdo ho za to neocení. Pravděpodobně má tik v oku a pod vousy si brumlá střídavě o nervovém zhroucení a neschopnosti všech okolo něj.

6. Flegmouš apatik
"Dobrý, dík," říká flegmouš apatik na vaši práci. Když nestihnete termín, nevadí mu to. Když přijdete pozdě, mávne nad tím rukou. Vlastně je mu úplně jedno, co děláte. Sám toho taky asi moc nedělá. Bohužel nedosahuje dostatečných výsledků a po nějaké době bude mít na svědomí vaši propustku.

7. Srovnávač
"Jarmilka to dělala takhle, všem se to líbilo, tak to zkus taky tak" vrací vám šéf srovnávač práci se zpětnou vazbou, odvolávající se na kolegyni, po které jste práci převzala vy. Jenže Jarmilka odešla před třemi lety a v té době jí zas předhazovali Bohunku... Buď se můžete kousnout, odosobnit se od svého stylu (pro který vás najali) a jako robot kopírovat Jarmilku, nebo si najděte jinou práci.

8. Vyjednávač
Vyjednávač neboli vyjebávač je zákeřný druh šéfa, který vás prachsprostě využívá. Uslyšíte od něj věty typu "Když zůstaneš dneska přesčas, v pátek tě pustím dřív," a zatímco sám mizí ve čtyři domů, vy se s prací lopotíte do tmavých večerů i v ten slibovaný pátek. Můžete si zkusit nastavit své hranice. Buď vás ocení jako sobě rovného, nebo vyhodí.

9. Smlsoun
Smlsoun je šéf, který si vychutná každou příležitost se po vás povozit. Vaše úspěchy a dobře odvedenou práci přechází mlčením, zato za jakékoli chyby si na vás smlsne, ideálně před dalšími kolegy a nadřízenými. Řídí se pravidlem "když vše funguje, netřeba chválit, za chyby však rovnou mlátit". Pokud je cholerik, zuří a mládí do stolu. Radši změňte oddělení.

10. Pomlouvač
Vaši kolegové jsou neschopní, jiná oddělení jsou neschopná, ostatní šéfové jsou neschopní, manželka je neschopná... To všechno vám šéf Pomlouvač potichu švitoří nad kávou v kuchyňce, aby si z vás udělal spiklence, který mu přinese nejžhavější drby z pracovního podsvětí. Natuty pomlouvá i vás. Když mu táhne na kahánek, nebojí se pro svou záchranu vše použít.

11. Úchylák
Šef, velmi často muž, který nepromešká jedinou příležitost na vulgární, oplzlý a sexuální vtip vaším směrem. Stížnosti na HR vám nepomohou, protože "To není možný, že by se takhle choval náš Karel? Ráno nám zrovínka podstrčil bonboniérku pro lepší den. Určitě jste se nepřeslechla?" Od Úchyláka radši rychle pryč.

12. Debil
Šéf Debil je nejhorší možnou variantou šéfa. Má od každé z vlastností trochu, je vychcaný a útočí bezpáteřně zezadu. Pravděpodobně za tím vězí nevyřešené trauma z dětství, které si kompenzuje na svých podřízených. Silou ho nepřemůžete (pokud nemáte gang kámošů, kteří mu to vysvětlí po práci ručně), tak je lepší jít na jiné oddělení.

P.S.: Šéfové jsou popsání v mužském rodě, ale minimálně polovinu inspirovaly i ženy. Jakákoli podobnost je samozřejmě čistě náhodná, tak se, prosím, šéfové neuražte, pobavte se a dejte svým podřízeným v pátek ředitelské volno.Nejčtenější

Robert Vlach: Na volné noze aneb Bible a psychologická poradna v jednom

Lidé čtou knížky proto, aby si odpočinuli, načerpali inspiraci, rozšířili si slovní zásobu, dozvěděli se něco nového (nebo starého v případě historických románů)... Můj důvod, proč jsem se pustila do louskání veledíla Na volné noze z pera volnonožského poradce Roberta Vlacha byla kombinace zvědavosti, potřeby dozvědět se něco nového a lehké freelancerské ztracenosti. Co mi kniha předala a stojí za to těch 700 stran číst?

Mou zálibou v posledních měsících je půjčit si knihu z knihovny, odložit ji na vrchol hromady knížek k přečtení, počkat a pár dní před termínem vrácení se pustit do intenzivního a hysterického čtení. Tímto způsobem jsem (bohužel) četla i Na volné noze, což sice nebylo úplně ideální, ale bylo to velmi intenzivní. Jako bych se na dva týdny přihlásila na rychlokurz všeho, co mě na volné noze čeká. Kéž bych si knihu přečetla, když se na volnou nohu šla!

Jako freelancerka začínám svůj třetí podnikatelský rok, kniha tedy vycházela ve stejný čas, kdy jsem ze stabilního zamě…

Jak jsem tuhle zjistila, že jsem vlastně od narození feministka

Žiju v nádherné sociální bublině. Jsem obklopená stejně smýšlejícími lidmi, máme společný humor, dokážeme si hodiny povídat, máme stejné kroužky, rozumíme si a předáváme si spoustu názorů a zkušeností ze svých vlastních životů. Ve výchově jsme byli vedení podobně. Právě to, z jakých (ne)poměrů pocházíme, nás spojuje, v tom podvědomě nacházíme tu společnou jistotu.
Byla jsem vychovaná ve víře, že jsem předurčená k úspěchu. Že má můj názor stejnou hodnotu, jako názory ostatních, i když... tím, že jsem Lev, jsou pro mě mé názory jediné "správné" a vůbec slyšet ty ostatní jsem se musela mechanicky naučit. Že mám právo studovat cokoli, co chci. Že není pochyb, že bych na to (ne)měla hlavu. Že můžu dělat jakoukoli kariéru, po které toužím, a dostat zaplaceno stejně, jako chlapi. Že patřím do politiky, když budu chtít. Že si můžu vybrat partnera, nebo jestli vůbec nějakého chci. Že můžu nechtít děti. Že nepatřím jen do kuchyně, že nemusím žehlit (protože když se prádlo správně pov…